МТФ Прием 2011

Специалност: Индустриална роботика

Код по ЕСТКМIRO
Образователно-квалификационна степенМагистър
Форма на обучениередовно обучение
Срок на обучение1 година
Завършванедипломна работа
Приемс конкурс по документи, съгласно общите изисквания за прием в ТУ – София
За завършили ОКС „Бакалавър” и/или „Магистър” в ТУ – София или в други университети в страната и в чужбина по специалности от област 5. Технически науки и ПН 4.6 „Информатика и компютърни науки“.

 

Достъп до по-нататъшно обучение

Завършилите програма “Индустриална роботика” магистри могат да продължат обучението си в образователно научна степен „Доктор” в ТУ – София или в чужбина. Отлични студенти от специалността могат да се изпращат по програма „Еразъм+” за обучение и изготвяне на дипломна работа във водещи европейски университети. Предвижда се и пряко сътрудничество с водещи фирми от индустрията за създаване на директна връзка на студентите с индустриалната среда.

Актуалност

Продължителността на обучението е 1 учебна година, включително разработване на дипломна работа, и е съобразено, както с последните тенденции в образователните и изследователски програми на водещи европейски и американски университети, така и с наличното в Техническия университет – София и по специално Факултета по Индустриални технологии уникално и високотехнологично оборудване в областта на индустриалното производство и приложението на ИКТ в индустрията от четвърто поколение.

Обща характеристика на обучението

Специалността „Индустриална роботика" подготвя високо квалифицирани и профилирани инженери магистри със задълбочени познания и солидна практическа подготовка в областта на индустриалната роботика. Подготовката на водещи специалисти в областта на процесната роботизация, които са от ключово значение за всички сектори на индустриалното производство, включва разширяване и задълбочаване на знанията, практическите умения и практиката в областта на машинното инженерство, електрониката и информационните технологии с акцент върху индустриалните технологии, изкуствения интелект и интелигентните информационни технологии. Обучението е съобразено, както с последните тенденции в образователните и изследователски програми на водещи европейски и американски университети, така и с наличното в Техническия университет – София и по специално Факултета по Индустриални технологии уникално и високотехнологично оборудване в областта на индустриалното производство и приложението на ИКТ в индустрията от четвърто поколение. Обучаваните в магистърската програма студена, ще добият знания и умения, както за производствените процеси, така и за индустриалните системи, конто са в основата на иновативната индустриална роботика и съвместното и интелигентно производство, надграждащо класическото индустриално производство, така и необходимите умения и знания за разработване и внедряване на интелигентни роботизирани системи.
При обучението на инженерите в образователно квалификационната степен "магистър" по „Индустриална роботика“, се следва проектно-базиран подход, като се обръща особено внимание на две основни направления – инженерните основи на съвременните решения в областта на индустриалните процеси и роботиката, и интегрирането на различни интелигентни технологии и ИКТ решения. Студентите ще получат специална подготовка за успешна професионална реализация и кариерно развитие, която включва необходимия набор от теоретични знания, умения и практически опит, развиващи професионални качества, креативно мислене и потенциал за решаването на инженерни, проектантски, изследователски, експертни и управленски задачи. Някои от по-значимите области за успешна професионална реализация, включват:


Образователни и професионални цели

Целта на обучението по специалността „Индустриална роботика" е подготовката на високо квалифицирани и профилирани инженери магистри със задълбочени познания и солидна практическа подготовка, позволяващи проектиране, разработване и внедряване на иновативни решения в областта на индустриалната роботика.
Фундаменталното обучение по специалността „Индустриална роботика“ се провежда през първия семестър и предвижда разширяване на спектъра от теоретични знания, практически умения и ноу-хау в специфичната област на индустриалната роботика в контекста на новите изисквания и тенденции на съвременната индустрия. Подготовката включва въпроси от областта на: основите на роботиката; специфичните изисквания на производствените процеси и технологии в контекста на автоматизацията и роботизацията; анализ, предизвикателства и решения в областта на използваните задвижвания, управлението и сензориката; програмирането и автоматизацията на технологичните процеси; аспектите на програмното осигуряване и програмирането на роботизирани системи с Python и C++.
Специалната подготовка включва изучаването на академични курсове, организирани в модули от задължително избираеми и факултативни дисциплини. Основните аспекти на обучението, предвиждат придобиването на теоретични знания и практически умения в специфичните области на съвременното производство, техника и технологии, в т.ч. свързани с: особеностите на машинното и дълбокото обучение; проектирането, обхватът и приложението на експертни системи; основите и спецификата на компютърното зрение; приложенията на изкуствения интелект при роботизираните системи; роботизацията на технологичните процеси при леенето; роботизацията на технологичните процеси при заваряването; подходите за анализ, оценка и прилагане на хващачи и технологични изпълнителни звена; концепциите за проектиране и имплементиране на дигитални фабрики; спецификата на индустриалната роботика; проектирането, използването и защитата на индустриалните мрежи и комуникации. Заложената модулност при задължително избираемите дисциплини, също спомага за съзнателно търсения ефект за възможности и свобода за профилиране на студентите според индивидуалното им виждане за направление на бъдещата им кариерна реализация или в контекста на текущото им кариерно развитие, за тези от тях, които идват от практиката.

Реализация на завършилите специалисти

Завършилите специалността магистър инженери, ще могат успешно да се реализират на пазара на труда, като стартират или продължат своето кариерно развитие, в качеството им на високо квалифицирани и профилирани инженери в различни организации и стопански субекти опериращи в: сектора на индустрията с основни или спомагателни дейности ориентирани към производствена, инженерингова, проектантска, управленска или научноизследователска дейност, насочена изцяло или кореспондираща към индустриалната роботика; други сектори на икономиката, в които се засилва необходимостта от проектиране, изграждане и внедряване на иновативни роботизирани решения, в т.ч. за енергетиката, транспорта, медицината, строителството, селското стопанство, животновъдството и други; секторът на информационните технологии и услугите насочени към проектиране, разработване и внедряване на иновативни ИТ решения с използване на изкуствен интелект и интелигентни системи. В допълнение завършилите специалността, могат да намерят успешна реализация и в непроизводствената сфера, както и като индивидуални предприемачи.